Kala
Call the police
Deltävling 1: Linköping 1/2 2020
• Ballerina – Malou Prytz
Låtskrivare: Thomas G:son, Peter Boström, Jimmy Jansson
• Boys With Emotions – Felix Sandman
Låtskrivare: Tony Ferrari, Parker James, Peter Thomas, Philip Bentley, Nicki Adamsson, Felix Sandman
• Inga problem – OVÖ
Låtskrivare: Nicholas Frandsen, Lukas Nathanson, Jean-Willy Akofely, Nickie Osenius Kouakou
• Move – The Mamas
Låtskrivare: Melanie Wehbe, Patrik Jean, Herman Gardarfve
• Moves – Suzi P
Låtskrivare: Joy Deb, Suzi Pancekov, Aniela Eklund, Malou Ruotsalainen, Chanel Tukia, Kenny Silverdique
• Sluta aldrig gå – Sonja Aldén
Låtskrivare: Bobby Ljunggren, David Lindgren Zacharias, Sonja Aldén
• Take A Chance – Robin Bengtsson
Låtskrivare: Jimmy Jansson, Karl-Frederik Reichhardt, Marcus Winther-John
Deltävling 2: Göteborg 8/2 2020
• Alla mina sorger – Linda Bengtzing
Låtskrivare: Yvonne Dahlbom, Jesper Welander, Adam Jönsson, Linda Bengtzing
• Bulletproof – Dotter
Låtskrivare: Dino Medanhodzic, Johanna Jansson (Dotter), Erik Dahlqvist
• Kingdom Come – Anna Bergendahl
Låtskrivare: Bobby Ljunggren, Thomas G:son, Erik Bernholm, Anna Bergendahl
• Miraklernas tid – Thorsten Flinck
Låtskrivare: Thomas G:son
• Nobody – Klara Hammarström
Låtskrivare: Erik Smaaland, Palle Hammarlund, Klara Hammarström
• Talking in My Sleep – Paul Rey
Låtskrivare: Paul Rey, Lukas Hällgren, Alexander Standal Pavelich
• Vamos Amigos – Mendez feat. Alvaro Estrella
Låtskrivare: Palle Hammarlund, Jimmy Jansson, Jakke Erixson, Leo Mendez
Deltävling 3: Luleå 15/2 2020
• Crying Rivers – Faith Kakembo
Låtskrivare: Jörgen Elofsson, Liz Rodrigues
• Late – Amanda Aasa
Låtskrivare: Amanda Aasa, Siri Jansson, Erik Grahn, Alex Shield
• Livet börjar nu – Albin Johnsén
Låtskrivare: Robin Stjernberg, Albin Johnsén, Gino Yonan
• Piga & dräng – Drängarna
Låtskrivare: Anders Wigelius, Robert Norberg, Jimmy Jansson
• Shout It Out – Mariette
Låtskrivare: Thomas G:son, Cassandra Ströberg, Alex Shield, Mariette Hansson
• Vem e som oss – Anis Don Demina
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Johanna Elkesdotter Wrethov, Anis Don Demina, Robin Svensk
• Winners – Mohombi
Låtskrivare: Jimmy Jansson, Mohombi, Palle Hammarlund
Deltävling 4: Malmö 22/2 2020
• Brave – Hanna Ferm
Låtskrivare: David Kjellstrand, Jimmy Jansson, Laurell Barker
• Carpool Karaoke – Nanne Grönvall
Låtskrivare: Nanne Grönvall, Peter Grönvall
• Molnljus – William Stridh
Låtskrivare: Markus Lidén, Christian Holmström, David Kreuger, William Stridh
• Om du tror att jag saknar dig – Jakob Karlberg
Låtskrivare: Nanne Grönvall, Isak Hallén, Henrik Moreborg, Jakob Karlberg
• Surface – Ellen Benediktson & Simon Peyron
Låtskrivare: Paul Rey, Laurell Barker, Anderz Wrethov, Sebastian von Koenigsegg, Ellen Benediktson
• Troubled Waters – Victor Crone
Låtskrivare: Dino Medanhodzic, Benjamin Jennebo, Victor Crone
• We Are One – Frida Öhrn
Låtskrivare: Frida Öhrn, Hampus Eurenius, Nicklas Eklund
• Ballerina – Malou Prytz
Låtskrivare: Thomas G:son, Peter Boström, Jimmy Jansson
• Boys With Emotions – Felix Sandman
Låtskrivare: Tony Ferrari, Parker James, Peter Thomas, Philip Bentley, Nicki Adamsson, Felix Sandman
• Inga problem – OVÖ
Låtskrivare: Nicholas Frandsen, Lukas Nathanson, Jean-Willy Akofely, Nickie Osenius Kouakou
• Move – The Mamas
Låtskrivare: Melanie Wehbe, Patrik Jean, Herman Gardarfve
• Moves – Suzi P
Låtskrivare: Joy Deb, Suzi Pancekov, Aniela Eklund, Malou Ruotsalainen, Chanel Tukia, Kenny Silverdique
• Sluta aldrig gå – Sonja Aldén
Låtskrivare: Bobby Ljunggren, David Lindgren Zacharias, Sonja Aldén
• Take A Chance – Robin Bengtsson
Låtskrivare: Jimmy Jansson, Karl-Frederik Reichhardt, Marcus Winther-John
Deltävling 2: Göteborg 8/2 2020
• Alla mina sorger – Linda Bengtzing
Låtskrivare: Yvonne Dahlbom, Jesper Welander, Adam Jönsson, Linda Bengtzing
• Bulletproof – Dotter
Låtskrivare: Dino Medanhodzic, Johanna Jansson (Dotter), Erik Dahlqvist
• Kingdom Come – Anna Bergendahl
Låtskrivare: Bobby Ljunggren, Thomas G:son, Erik Bernholm, Anna Bergendahl
• Miraklernas tid – Thorsten Flinck
Låtskrivare: Thomas G:son
• Nobody – Klara Hammarström
Låtskrivare: Erik Smaaland, Palle Hammarlund, Klara Hammarström
• Talking in My Sleep – Paul Rey
Låtskrivare: Paul Rey, Lukas Hällgren, Alexander Standal Pavelich
• Vamos Amigos – Mendez feat. Alvaro Estrella
Låtskrivare: Palle Hammarlund, Jimmy Jansson, Jakke Erixson, Leo Mendez
Deltävling 3: Luleå 15/2 2020
• Crying Rivers – Faith Kakembo
Låtskrivare: Jörgen Elofsson, Liz Rodrigues
• Late – Amanda Aasa
Låtskrivare: Amanda Aasa, Siri Jansson, Erik Grahn, Alex Shield
• Livet börjar nu – Albin Johnsén
Låtskrivare: Robin Stjernberg, Albin Johnsén, Gino Yonan
• Piga & dräng – Drängarna
Låtskrivare: Anders Wigelius, Robert Norberg, Jimmy Jansson
• Shout It Out – Mariette
Låtskrivare: Thomas G:son, Cassandra Ströberg, Alex Shield, Mariette Hansson
• Vem e som oss – Anis Don Demina
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Johanna Elkesdotter Wrethov, Anis Don Demina, Robin Svensk
• Winners – Mohombi
Låtskrivare: Jimmy Jansson, Mohombi, Palle Hammarlund
Deltävling 4: Malmö 22/2 2020
• Brave – Hanna Ferm
Låtskrivare: David Kjellstrand, Jimmy Jansson, Laurell Barker
• Carpool Karaoke – Nanne Grönvall
Låtskrivare: Nanne Grönvall, Peter Grönvall
• Molnljus – William Stridh
Låtskrivare: Markus Lidén, Christian Holmström, David Kreuger, William Stridh
• Om du tror att jag saknar dig – Jakob Karlberg
Låtskrivare: Nanne Grönvall, Isak Hallén, Henrik Moreborg, Jakob Karlberg
• Surface – Ellen Benediktson & Simon Peyron
Låtskrivare: Paul Rey, Laurell Barker, Anderz Wrethov, Sebastian von Koenigsegg, Ellen Benediktson
• Troubled Waters – Victor Crone
Låtskrivare: Dino Medanhodzic, Benjamin Jennebo, Victor Crone
• We Are One – Frida Öhrn
Låtskrivare: Frida Öhrn, Hampus Eurenius, Nicklas Eklund